Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Ciepły, zdrowy i oszczędny – dom z pustaków

Budując dom stawiamy go na wiele lat, a nawet na pokolenia! Chcemy, aby był ciepły, zdrowy i naturalny. Od tego, z czego będzie zbudowany, zależy nasz komfort i bezpieczeństwo.

Materiałom budowlanym stawia się coraz wyższe wymagania, aby budowa przebiegała sprawnie i szybko, a przy tym nie przekroczyła zaplanowanego budżetu.

W naszych warunkach klimatycznych dużą wagę przykłada się do izolacji termicznej i akustycznej, a także odporności na warunki atmosferyczne użytych materiałów. Przy budowie domu – szczególnie jednorodzinnego, nie musimy ograniczać się do tradycyjnej ceramiki, czyli popularnych cegieł. Coraz większą popularność zyskuje nowoczesna ceramika poryzowana, czyli pustaki ceramiczne, z których możemy postawić zarówno szkielet domu, jak też ściany wewnętrzne.

Co to jest pustak?

Nowoczesne pustaki poryzowane powstają z naturalnej gliny zmieszanej z wodą, z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin. Po uformowaniu pustaki są suszone i następnie wypalane w bardzo wysokiej temperaturze, około 900 stopni Celsjusza. W trakcie tego procesu trociny zostają wypalone, a w ich miejsce powstają w strukturze materiału mikropory wypełnione powietrzem. W ten sposób zwiększa się izolacja termiczna pustaków. Również precyzyjny system wydrążeń wewnątrz pustaka wydłuża drogę przepływu powietrza przez ściany, przyczyniając się do wyższej izolacji termicznej.

Zalety pustaków poryzowanych

Pustaki poryzowane to obecnie najbardziej innowacyjny, zaawansowany technologicznie materiał budowlany. Znacznie lżejsze i cieplejsze od tradycyjnych materiałów, a dodatkowo zostały wzmocnione ich parametry wytrzymałościowe. Mają też najniższą spośród materiałów ściennych wilgotność. Dzięki poryzacji, we wnętrzach zbudowanych z pustaków utrzymuje się wilgotność powietrza zbliżona do naturalnej. Nie dochodzi do zawilgocenia ścian i rozwoju niebezpiecznych dla ludzi pleśni.

Jak budujemy z pustaków?

Ceramika poryzowana jest stosunkowo lekka, pojedyncze elementy mogą mieć więc nawet duże wymiary, dzięki czemu nadają się do budowy ścian jednowarstwowych. Z pustaków poryzowanych można budować zarówno ściany zewnętrzne szkieletowe, jak też ściany działowe i nośne wewnątrz budynku. Ich zaletą jest modułowość i precyzyjne wymiary, dzięki czemu można je wykorzystać do budowy praktycznie każdego elementu ściany.

Łączenie na pióro i wpust pozwala na użycie w poziomych spoinach zapraw cienkospoinowych lub kleju do pustaków. Ten sposób jest łatwiejszy w stosowaniu, a przy tym bardziej ekonomiczny w budowie, jak też w eksploatacji budynku. Pozwala bowiem na zminimalizowanie tzw. mostków termicznych, przez które ciepło „ucieka” z wnętrza domu.

O tym, jakie powinny być parametry użytych do budowy materiałów, decyduje projektant budynku. Pod uwagę bierze m.in. obciążenie ścian, warunki akustyczne i parametry ognioodporne.

Wróć