Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Czym pokryć dach?

Często słyszymy, że „dach tworzy dom”… bo dach to najważniejsza część budynku. Kształt dachu, jego kolor i pokrycie wpływają na ogólny wygląd budynku i jego miejsce w architekturze okolicy. Ale tym, co nadaje dachowi charakteru i jest najważniejsze w funkcjonalności naszego domu, są pokrycia dachowe.

Pokrycia dachowe - MURA GTM Rybnik
Pokrycia dachowe - MURA GTM Rybnik

Bez względu na to, jaki rodzaj pokrycia zastosujemy, dach powinien być bezpieczny, trwały i szczelny!

Dachy pokrywamy: papą, folią PCV lub EPDM, blachodachówką, blachą płaską (aluminiową, tytanowo-cynkową, miedzianą) czy dachówką (ceramiczną lub betonową barwioną). Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj dachu (czyli czy jest płaski, czy spadzisty), warunki zabudowy, względy estetyczne i oczywiście zasobność naszego portfela. Jeżeli wymieniamy pokrycie na budynkach zabytkowych, musimy dodatkowo kierować się wskazaniami konserwatora zabytków.

 

Papy termozgrzewalne

Do pokrycia każdego rodzaju dachów (płaskich i spadzistych) często stosowana jest papa termozgrzewalna. Przy tym rodzaju pokrycia ważne jest uzyskanie jednolitej i szczelnej powłoki dachu. Dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić na prawidłowe zgrzanie papy na zakładkach. Im większe nachylenie powierzchni dachu, tym mniejsze niebezpieczeństwo powstania przecieku w wyniku nieszczelności.

 

Blachy płaskie

Nadają się do krycia dachów płaskich i spadzistych. Zanim jednak zamontujemy blachę na dachu, dla zachowania jej maksymalnej żywotności, powinniśmy wykonać tzw. profilowaną warstwę rozdzielczą drenażową. Taka podbudowa zapobiega zaleganiu wilgoci, a w konsekwencji korozji tych blach. Wpływa więc na żywotność pokrycia dachowego.

 

Blachodachówki

Przy układaniu blachodachówki musimy zadbać o właściwe przewietrzanie i eksploatację pokrycia. Dlatego w pierwszej kolejności wykonujemy drewnianą konstrukcją z łat nośnych i kontrłat o odpowiednim rozstawie. Blachodachówka należy do pokryć modułowych (składanych z osobnych elementów) i wymaga zastosowania folii wstępnego krycia. Bardzo ważny jest montaż pierwszego arkusza blachodachówki oraz właściwe rozłożenie pozostałych arkuszy na połaci.

 

Dachówki

Najbardziej efektowne pokrycie dachu tworzą dachówki ceramiczne lub betonowe barwione. Dachówki najczęściej stosuje się do pokryć dachów spadzistych, często o zróżnicowanej formie i skomplikowanej konstrukcji. Do tego rodzaju pokrycia dachu – podobnie jak w przypadku blachodachówek – wymagana jest konstrukcja z łat i kontrłat oraz folia wstępnego krycia. Szczelność pokrycia dachówką w newralgicznych punktach załamania dachu i łączenia poszczególnych połaci zapewniają dachówki systemowe i odpowiednia obróbka tych miejsc.

 

Ważna jest szczelność dachu, ale i właściwa izolacja termiczna

 

Szczelność dachu to jedna z jego podstawowych funkcji. Równie ważna jest izolacja termiczna, która zapewnia komfort cieplny w domu, ale i właściwe odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku.

Izolacja może być wykonana z wełny mineralnej, waty szklanej, styropianu lub pianki PIR. Jej grubość jest często uzależniona od możliwości konstrukcyjnych dachu. Jeżeli nie ma miejsca na izolację o większej grubości, warto zastosować cieńsze, ale bardziej termoizolacyjne materiały – np. piankę PIR. Materiały izolacyjne możemy kupić w formie rolowanych mat lub płyt, o różnej grubości i wartości współczynnika lambda (czyli współczynnika przenikania ciepła, określającego przenikanie ciepła przez przegrody termiczne).

 

Dach – inwestycja na lata

Dach to inwestycja na wiele lat! Dlatego przy wyborze pokrycia dachowego warto skorzystać z rad profesjonalistów, którzy pomogą w doborze materiałów, które zapewnią, że nasz dach nad głową będzie nie tylko estetyczny, ale i właściwie wentylowany. Bezpieczeństwo i szczelność dachu zależą zaś od dekarzy, którzy zadbają o precyzyjny i fachowy montaż pokrycia dachowego, a przede wszystkim zbudują trwałą konstrukcję dachu. Taki dach będzie nam służyć bez problemów więcej niż gwarantowane 30 lat!

Wróć