Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Energooszczędny dom zawsze pożądany

Komfort mieszkania w ciepłym domu jest równie ważny, jak oszczędności uzyskane z tytułu jego ogrzewania. Argumenty te są decydujące, kiedy podejmujemy decyzję o termomodernizacji budynku.

Najlepiej wykonać ją kompleksowo: zaczynając od dachu, ścian, po podłogi, a na wymianie okien i drzwi kończąc. To ważne, bo dobrze docieplone budynki mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30-50 proc.!

Czym ocieplamy dom?

Zanim „zaprosimy” do naszego domu specjalistów od termomodernizacji, warto samemu zgłębić temat izolacji termicznej. Należy wiedzieć, że do izolacji dachu i ścian zwykle stosuje się: wełnę mineralną, watę szklaną, styropian lub piankę PIR. Trzeba też rozeznać, co deklarują producenci, a następnie ocenić właściwości izolacyjne tych materiałów, przede wszystkim porównując współczynnik przewodzenia ciepła.

Nie za cienko – nie za grubo!

Dom będzie dobrze docieplony, jeśli materiał izolujący zostanie zamontowany od zewnątrz. Już na etapie budowy domu najlepiej zaopatrzyć się w materiały konstrukcyjne, które odznaczają się wysoką akumulacją ciepła oraz niskim współczynnikiem jego przewodzenia. Wtedy można położyć cieńszą warstwę ocieplenia.

Pamiętajmy jednak, że zarówno na nowym, jak i starszym budynku, zbyt cienka warstwa izolacji sprawi, że nie uzyskamy dobrego współczynnika przenikania ciepła. Położenie natomiast zbyt grubej warstwy izolacyjnej będzie nieopłacalne ekonomicznie i inwestycja nie zwróci się.

Najwięcej ciepła „ucieka” przez dach…

Do największych strat ciepła najczęściej przyczyniają się nieocieplony dach lub poddasze. Tam zwykle izolację termiczną wykonuje się z wełny mineralnej. Dekarze sięgają po nią chętnie, ponieważ jest łatwa do układania oraz docinania na wymiar.

Zdarza się, że do ocieplenia poddaszy stosuje się styropian, a gdy miejsca jest tam zbyt mało, można użyć np. termoizolacyjnej pianki PIR. Materiały do izolacji termicznej dachów mogą mieć postać mat (w rolkach) i płyt. Dostępne są w szerokiej gamie grubości oraz wartości współczynników lambda.

… i przez ściany

Nawet 35 proc. mogą sięgać straty ciepła na dużych powierzchniach niedocieplonych ścian. Już na etapie budowy domu można stosować np. beton komórkowy, beton keramzytowy z wkładką styropianową lub ceramikę poryzowaną. Pomimo tego, aby uzyskać pożądany efekt termiczny, trzeba dodatkowo zastosować warstwę izolacji.

Najczęściej przy docieplaniu stosuje się metodę lekką mokrą, w której na warstwę wełny mineralnej lub styropianu nakłada się tynk. Inną jest metoda lekka sucha, w której materiał termoizolacyjny umieszcza się pomiędzy drewnianym lub metalowym rusztem przymocowanym do ściany. Przykrywa się go następnie tzw. oblicówką, czyli panelami z drewna lub sidingiem z tworzyw sztucznych.

Pamiętajmy! Minimalna grubość termoizolacji powinna wynosić 20 cm, a w przypadku domów energooszczędnych 30 cm.

Wróć