Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Komin: co należy o nim wiedzieć?

O tym, że każdy budynek powinien mieć komin – wie nawet małe dziecko, które rysując swój wymarzony domek, zawsze umieszcza go na szczycie dachu. Bo komin nie tylko wieńczy budynek, stanowiąc często jego ozdobę, ale to również niezwykle ważny element konstrukcyjny.

Komin powinien być dostosowany do systemu ogrzewania i wentylacji budynku. Musi posiadać odpowiedni ciąg, aby skutecznie odprowadzał spaliny wytworzone podczas spalania. Poza tym sprawny komin posiada dodatkowe otwory wentylacyjne umożliwiające przewietrzanie pomieszczeń, poprzez naturalną wymianę powietrza, tzw. wentylację grawitacyjną.

W zależności od źródła ciepła, komin może posiadać kanał dymowy (stosowany przy ogrzewaniu na opał stały) lub kanały spalinowe – odpowiednie dla urządzeń grzewczych gazowych lub olejowych. W kominach dodatkowo znajdują się przewody wentylacyjne, ciągi odpowietrzające kanalizację czy też wlot powietrza doprowadzanego do palenisk zamkniętych. Dodatkowo może być w kominie przewód spalinowy odprowadzający powietrze z okapów kuchennych.

Kominy systemowe

Kominy niegdyś wykonywano z cegły, a dziś stawia się je głównie z materiałów prefabrykowanych.

Obecnie panuje trend na kominy lekkie, budowane z gotowych elementów – tzw. systemowe. Łatwe i szybkie w montażu, a przy tym zapewniają szczelność całego systemu. Zbudowane są z dwóch ścian, pomiędzy którymi znajduje się ocieplenie. Dwuścienne kominy systemowe mogą być wykonane z blachy nierdzewnej (gdzie przestrzeń między jej ścianami ociepla się wełną) lub z odpornego na wysokie temperatury wkładu ceramicznego ułożonego wewnątrz pustaka keramzytowego. Przestrzeń między pustakiem, a ceramicznym wkładem również często bywa ocieplona wełną.

Nie należy zapominać, że komin posiada duży ciężar, dlatego musi być posadowiony na solidnym fundamencie!

Szczelny komin, to bezpieczny komin

Niezależnie od rodzaju komina, bezwzględnie musimy zadbać o szczelność, którą rozważamy w trzech aspektach:

  • przenikania zabójczego tlenku węgla, który jest produktem procesu spalania;
  • wilgotności wewnętrznej komina, która ujawnia się w momencie, gdy proces spalania odbywa się w niskich temperaturach (np. przy ogrzewaniu gazem);
  • szczelności przepustu kominowego przez dach, ze względu na przenikanie wilgoci z zewnątrz.

Dwuścienne kominy systemowe najlepiej zapobiegają przenikaniu wilgoci z wnętrza komina do budynku. Zwykle dzieje się tak przy spalaniu gazu, kiedy para wodna, wychodząc przez nieocieplony komin skrapla się na jego wewnętrznej ścianie, a następnie przedostaje na zewnątrz przez ściany pomieszczeń mieszkalnych.

Szczelność komina przed wilgocią z zewnątrz zapewnimy dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom do uszczelnienia. Do wyboru mamy m.in.: taśmy i listwy, gotowe kołnierze z blachy, panelowe osłony kominów, dyfuzory, kratki wentylacyjne, nakrywy chroniące przed deszczem, śniegiem i wiatrem.

Estetyczny komin wieńczy dach

Poza względami bezpieczeństwa, komin powinien także dobrze komponować się z dachem budynku. Do eleganckiego wykończenia świetnie nadaje się cegła klinkierowa. Dla kominów systemowych najlepsze będą zaś panelowe osłony komina z blachy aluminiowej, które zapewniają estetyczny wygląd, są trwałe oraz łatwe i szybkie w montażu na dachu. Można użyć też okładziny z płytek włókno-cementowych, układanych w łuskę na konstrukcji z płyt OSB lub na łatach.

Na koniec, przypominamy! Kominy należy utrzymywać w dobrym stanie, a dla bezpieczeństwa i pełnej ich sprawności, kanały spalinowe i dymowe powinny być regularnie czyszczone i przeglądane przez uprawione służby – kominiarzy. Każdy komin wymaga odbioru kominiarskiego i dopuszczenia do użytkowania.

Wróć