Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Kompozyt tarasowy

Nadchodzące lato, ale też szczególny okres pandemii, w którym zmuszeni jesteśmy pozostawać w domu sprawiają, że bardzo chętnie spędzamy czas na tarasie lub balkonie. Właśnie tam w pogodne dni odpoczywamy po pracy, spożywamy posiłki, a także cieszymy się wspólnymi chwilami w gronie rodziny.

Jeśli więc jeszcze ktoś nie ma takiego wyjątkowego miejsca na wolnym powietrzu, w otoczeniu zieleni, warto pomyśleć o wybudowaniu tarasu, altanki lub o ładnym wykończeniu swojego balkonu. Pomysłów na taką aranżację jest równie dużo co osób, które planują stworzyć własny kącik rekreacyjny, bliżej natury.

Deska kompozytowa – alternatywą dla drewna

Żeby więc taras, balkon czy też ogrodowa altanka były ładne, funkcjonalne,
a przy tym odporne na warunki pogodowe, warto sięgnąć po sprawdzone nowoczesne drewno kompozytowe. Wykonane z niego deski przypominają te naturalne drewniane, ale są bardziej odporne na wilgoć i na ścieranie, a także stabilniejsze, gdyż nie próchnieją, nie deformują się i nie rozwarstwiają pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Poza tym nie wymagają odnawiania, malowania czy impregnacji, a po zimie wystarczy je umyć, aby odzyskały swój pierwotny wygląd.

Deski kompozytowe wymyślili jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku Włosi,
w latach 80. podbiły rynek amerykański. Drewno kompozytowe to nic innego, jak mieszanina naturalnego drewna i tworzywa sztucznego – najczęściej PCV, z domieszką substancji poprawiających właściwości kompozytu. Co więcej, surowce te można również pozyskać z recyklingu. Trwałość deski kompozytowej zależy od proporcji wszystkich składników. Te lepszej jakości mają większą zawartość drewna. Nie powinna być jednak zbyt wysoka, gdyż kompozyt będzie mniej odporny na ścieranie i wilgoć.

Deska kompozytowa – gotowy system do montażu

Remont balkonu, budowa tarasu lub altanki – to inwestycje na lata. Deski kompozytowe świetnie się do tego nadają, gdyż łączą ciepłą naturalność drewna z wytrzymałością tworzywa sztucznego. Jednolite kolorystycznie, posiadają idealnie równą powierzchnię – bez sęków, wyżłobień czy pęknięć. Dostępne są też w szerokiej gamie odcieni drewna, o wyglądzie np. tradycyjnym z ryflowaniem, nowoczesnym gładkim lub imitującym drewno.

Poza tym są łatwe w układaniu, gdyż przygotowane zostały w formie gotowych systemów do montażu, łącznie z zestawem klipsów montażowych ze stali lub tworzywa sztucznego. Dodatkowo krawędzie powierzchni tarasu lub balkonu wykończyć można specjalnymi listwami krawędziowymi lub maskującymi, co dodatkowo podnosi jej estetykę.

Deska kompozytowa – nie tylko na taras i balkon

Deski kompozytowe są bezpieczniejsze od drewnianych, gdyż nie palą się tak łatwo, a dzięki ryflowaniom (czyli żłobieniom) są mniej śliskie od płytek i łatwiej odprowadzają wodę. Decydując się na kompozyt tarasowy, warto porównać jego parametry, jak np. gęstość – im wyższa, tym lepsza twardość wykonanego z niego podestu, współczynnik rozszerzalności – im mniejszy, tym lepsze właściwości kompozytu oraz wytrzymałość na uderzenia w zależności od temperatury. Przed zakupem zapytajmy też m.in. o atesty, klasyfikację reakcji na ogień oraz co obejmuje gwarancja. To upewni nas, że zakupiliśmy materiał właściwej jakości.

Obecnie istnieje duży wybór desek kompozytowych dostosowany do rodzaju inwestycji, ale także zasobności naszego portfela. Możemy z nich wykonać nie tylko podest tarasu, czy wyłożyć balkon, ale też świetnie nadają się na altanki, ogrodzenia, a nawet na elewację budynku. A ponieważ nie wymagają konserwacji, wyłożone czy też zabudowane nimi miejsca będą wyglądały nienagannie przez wiele lat, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo ich użytkowania.

Wróć