Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Łączniki budowlane gwarancją stabilności drewnianych konstrukcji

Złącza ciesielskie, podstawy do mocowania słupów, kątowniki, łączniki narożne, wieszaki do belek, wsporniki, płytki perforowane – to zaledwie kilka z szerokiej gamy łączników budowlanych głównie do drewna, które wykorzystujemy przy budowie dachu i innych konstrukcji drewnianych.

Właściwy dobór zamocowania belek, desek i kantówek w drewnianych konstrukcjach uzależniony jest przede wszystkim od wielkości, rodzaju, jak i funkcji, do których zostały przeznaczone. Zawsze jednak musi łączyć je jedno: solidność i trwałość wykonania dla komfortu i bezpieczeństwa ich użytkowników. Stąd łączniki budowlane muszą mieć różne wymiary i kształty, aby można było odpowiednio je dopasować do zaplanowanej inwestycji.

Łączniki, które są wspornikami belek, słupów, łat, a także różnego rodzaju kotwy stosuje się w sytuacji, kiedy konieczne jest ustabilizowanie lub wzmocnienia więźby dachowej, murów czy też fundamentów budynków. Łącznikami budowlanymi można zespolić zarówno elementy drewniane (np. w przestrzeniach dachów), jak i ściany budowli przydomowych i ogrodowych, czy też kotwić belki lub konstrukcje betonowe w ziemi. Dlatego wszystkie łączniki budowlane powinny być zrobione z bardzo trwałych, antykorozyjnych materiałów, jak: ocynkowana blacha stalowa czy stal nierdzewna. Dzięki temu łączenia będą odporne na uszkodzenia, obciążenia i warunki pogodowe, a jednocześnie solidnie wykonane.

W przypadku budowli opartych na konstrukcji drewnianej, warto również wziąć pod uwagę estetykę wykonania konstrukcji – szczególnie, gdy miejsce łączenia lub kotwienia jest widoczne z zewnątrz. Wtedy można zastosować niewidoczne dla oka złącza, które ukryte są w przekrojach montowanych elementów.

W budowie modnych dziś przydomowych werand czy wiat można wykorzystać tzw. podstawy słupów, dedykowane do osłoniętych konstrukcji drewnianych. Mogą one dodatkowo stworzyć możliwość regulacji wysokości, gdy trzeba skorygować różnice pomiędzy podporami lub słupami, czy też nierówności fundamentu.

Dziś żadna konstrukcja drewniana nie może istnieć bez solidnych łączników budowlanych, od których zależy trwałość, jakość wykonania i oczywiście funkcjonalność przewidziana na długie lata użytkowania.

Wróć