Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Pomagamy budować dom... aż po dach!

Połać dachowa, która zwieńczy nowy dom, powinna komponować się z całą bryłą budynku. Zamysł architektoniczny oraz nasze oczekiwania, co do jej konstrukcji ujęte są w projekcie, w którym m.in. zaplanowany został kształt dachu wraz ze spadami, okna dachowe, rozmieszczenie krokwi, a także rodzaj pokrycia dachowego. Do niego bowiem dostosowuje się grubość i gęstość rozmieszczenia elementów więźby dachowej.

Budowę dachu rozpoczyna się od wzniesienia drewnianego szkieletu, czyli więźby dachowej. Do jej wykonania potrzebny jest odpowiedni rodzaj drewna konstrukcyjnego, najlepiej klejonego warstwowo, impregnowanego i ciętego na wymiar. Obecnie nowoczesnym rozwiązaniem jest lite suszone drewno konstrukcyjne KVH, a wykonane z niego krokwie, kontrłaty, łaty, deski oraz złącza ciesielskie posiadają odpowiednią wytrzymałość, odporność na ściskanie i rozciąganie, twardość i wilgotność. Dzięki temu cała konstrukcja więźby posiada odpowiednią nośność i stabilność. Przy wznoszeniu dachu nie należy zapominać też o odpowiedniej ilości potrzebnych gwoździ ciesielskich i budowlanych, wkrętów i kołków, tarcz do cięcia i szlifowania oraz innych narzędzi do prac dekarskich.

Murłaty, krokwie, kontrłaty i łaty...

Podstawą drewnianej konstrukcji jest więzar - zwany też murłatą, umieszczany na szczycie ścian bocznych ostatniej kondygnacji domu i mocowany do nich specjalnymi szpilami. On też jest podstawowym elementem nośnym konstrukcji dachu, na którym opierają się wszystkie krokwie. Ukośne belki montuje się przy pomocy specjalnych śrub, a rozmieszczenia i długość krokwi zależy od rodzaju dachu, a więc czy jest dwu- czy też wielospadowy. Konstrukcję można dodatkowo wzmocnić poziomą belką (płatwią) podpierającą krokwie.

Dla uszczelnienia całości, gotową więźbę dachową pokrywa się paroprzepuszczalną folią wstępnego krycia (FWK). Do przymocowania folii do więźby dachowej stosuje się głównie zszywki, ale czasem również gwoździe. Membrany dachowe (folie wstępnego krycia) prawie całkowicie wyparły deskowanie, czyli pokrywanie powierzchni dachu równo przyciętymi i szczelnie przylegającymi deskami, głównie ze względu na koszty drewna.

Na osłoniętych folią krokwiach umieszcza się kontrłaty, czyli długie deseczki, dzięki którym powstaje odpowiednia przestrzeń wentylacyjna. A następnie – poprzecznie w stosunku do krokwi – montowane są właściwe łaty, a więc kolejne odpowiednich rozmiarów listwy, do których mocuje się pokrycie dachowe.

Zanim jednak je położymy, należy osadzić w konstrukcji dachu okna dachowe, zamontować pas nadrynnowy i rynny oraz wykonać okap dachu, przybijając kratki okapowe zabezpieczające połać dachu przed ptakami i małymi gryzoniami. Jeśli nasz dom posiada wielospadowy dach, dodatkowo konieczne są rynny koszowe, odprowadzające wodę z załamań spadów do rynien.

Ocieplamy „przykryty” dach

Dopiero po zakończeniu wynoszenia konstrukcji dachu, możliwe jest ułożenie wierzchniej jego warstwy, czyli pokrycie go np. dachówkami ceramicznymi, cementowymi, karpiówkami lub zakładkowymi, płaskimi lub falistymi, czy też blachą lub blachodachówką. Należy wcześniej określić, jaka ich ilość potrzebna będzie do wykonania połaci dachowej, a także ile potrzeba będzie wkrętów czy specjalnych spinek, którymi przytwierdza się np. dachówki skrajne albo dachówki przycinane np. w okolicach koszy zlewowych. Należy też pamiętać że 20 proc. dachówek podstawowych powinno być przymocowane wkrętami lub spinkami.

Dopiero po ukończeniu dachu, możliwe jest jego docieplenie. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu wełnę mineralną o grubości do 30 cm. Aby skutecznie zabezpieczyć dach przed przemarzaniem, warto zastosować co najmniej 25-centymetrową warstwę. Wełnę mineralną zamocowuje się między krokwiami, a potem pokrywa folią paroizolacyjną, pamiętając o tym, aby szczelnie zakleić składania poszczególnych pasów folii oraz styk folii ze ścianą oraz krokwiami. Jeśli planujemy stworzyć poddasze użytkowe, należy dodatkowo wyłożyć wewnętrzną część dachu np. płytami kartonowo-gipsowymi. Dzięki temu uzyskamy równą powierzchnię, tworzącą estetyczną przestrzeń mieszkalną lub gospodarczą.

Wróć