Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Pomagamy budować domy: od fundamentów

Jeśli chcesz zamieszkać w solidnym domu, pamiętaj aby posadowić go trwale, solidnie i bezpiecznie. Swój budynek możesz wystawić na tradycyjnym fundamencie lub na płycie fundamentowej. Warto też rozważ czy dom powinien być podpiwniczony.

Wiele zależy od nośności gruntu, a więc czy Twoja działka budowlana znajduje się na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych, dużym nachyleniu zbocza, narażonym na osunięcia czy też na gruncie luźnym grożącym osiadaniem budynku. Jakie rozwiązanie wybrać, najlepiej rozważać na etapie opracowywania projektu domu. W dokonywaniu wyborów pomoże też dobry kierownik budowy, który zadba również o to, aby ekipa budowlana przygotowała fundament prawidłowo i solidnie.

Właściwie wykonany fundament musi być odpowiednio uzbrojony, ale też powinien zabezpieczyć dom przed niszczącym działaniem wilgoci. Konieczna jest więc trwała i szczelna hydroizolacja oddzielającą konstrukcję domu od wód gruntowych. Tam, gdzie mamy do czynienia z okresowym podwyższeniem ich poziomu, czy też deszczówka nie wsiąka odpowiednio szybko, dodatkowo na poziomie ławy fundamentowej wykonuje się drenaż opaskowy. Stosuje się go jednak tylko wtedy, gdy zbieraną przez niego wodę można odprowadzić np. kanalizacją deszczową poza działkę, ewentualnie do głębszych warstw gruntu. Potrzebna jest też właściwa termoizolacja fundamentu, która sprawi, że utrzymamy ciepło w domu.

Głównym materiałem konstrukcyjnym fundamentu jest oczywiście beton, który wzmocniony stalą zbrojeniową pozwala na trwałe i solidne posadowienie domu. Mieszanka betonowa powinna posiadać odpowiednie parametry jakościowe, dlatego – niezależnie czy wykorzystamy ją do wykonania tradycyjnego fundamentu, czy też płyty fundamentowej – najlepiej zamówić beton w dobrej betoniarni, możliwie najbliżej placu budowy.

Ściany fundamentowe

Oprócz betonu i zbrojenia, potrzebne są też inne elementy, z których muruje się ściany fundamentowe. Najczęściej wykonuje się je z bloczków betonowych. Wcześniej jednak na ławie układa się izolację poziomą z folii płaskiej lub termozgrzewalnej papy asfaltowej. Przed wodą i wilgocią znajdującą się w gruncie chroni także izolacja pionowa. Taką hydroizolację ścian fundamentowych wykonuje się przy pomocy masy bitumicznej lub masy polimerowo-bitumicznej i dodatkowo izoluje termicznie, np. możliwie najtwardszym styropianem, najlepiej hydrofobowym okrytym folią kubełkową lub płytami styropianowymi zespolonymi z papą.

W MURA GTM od prawie 30 lat niezmiennie pomagamy w budowie wymarzonego domu, a także współpracujemy z wykonawcami, którzy specjalizują się m.in. w tego typu robotach budowlanych. – Możemy na przykład wskazać firmę, która dowiezie beton, czy zbrojenie do ułożenia fundamentów. Doradzimy, jakie wybrać bloczki betonowe oraz materiały potrzebne do izolacji, zgodnie z projektem budowlanym. Zaproponujemy takie, które będą dobrej jakości i w korzystnej cenie – zapewnia Gabriela Mura, właścicielka Hurtowni MURA GTM.

W MURA GTM wszystkie potrzebne materiały do wykonania fundamentu domu zamówić można również telefonicznie, a my dostarczymy je własnym transportem na miejsce budowy.

Wróć