Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Pomagamy budować domy: Szalunek – pod nowy dom

Każdy porządny dom musi być wykonany z trwałych elementów, posadowionych na mocnej podstawie. Powinien mieć więc solidny fundament, strop, ale także schody i nadproża. Aby odpowiednio uformować mieszankę betonu lub żelbetonu, z których są one wykonywane, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego szalunku.

Szalunek to nic innego jak tymczasowa konstrukcja w postaci formy, którą następnie wypełnia się betonem lub kompozytem żelbetonowym, nadając im pożądany kształt. Bywa, że w szalunku układa się wcześniej zbrojenie.Po około 2-4 tygodniach, a więc gdy beton zwiąże się, usuwamy szalunek.

Po co wykonujemy deskowanie?

Szalunek zwany też deskowaniem wykonuje się zwykle z niskiej klasy drewna, głównie sosnowego. Jego zaletą jest, że deski nie chłoną wody, są łatwo dostępne w różnych długościach i szerokościach, a przede wszystkim nie łączą się na trwałe z betonem. Dlatego po jego zastygnięciu, łatwo je usunąć. Ponieważ jednak przygotowanie takiej konstrukcji jest pracochłonne, coraz częściej stosuje się szalunki z wodoodpornej sklejki pokrytej papierem impregnowanym lub drewnianej płyty wiórowej.

Zarówno deski, płyty, jak i sklejkę można po oczyszczeniu, ponownie użyć do wykonania kolejnego szalunku lub przeznaczyć do budowy sztywnego poszycia dachu, ewentualnie wyłożyć podłogi na strychu. Szalunek wykorzystuje się również do produkcji prefabrykatów, wówczas zwykle posiada on stałą formę i wykonany jest ze stali lub aluminium.

Do czego potrzebny jest szalunek?

Przy budowie domu szalunki potrzebne są nam na przykład do wylania ławy fundamentowej lub ściany żelbetowej. Im dokładniej wykonane jest deskowanie, tym konstrukcja będzie solidniejsza. Dotyczy to również szalunku stropowego, podtrzymującego konstrukcję stropu. Musi być on precyzyjnie wykonany, aby wylany beton przybrał pożądaną formę. Konieczne jest więc równomierne rozmieszczenie podpór (zwanych stemplami) i ułożenie na nich dźwigarów z drewna lub płyt OSB.

W przypadku szalunku fundamentowego jego wykonanie zależy przede wszystkim od rodzaju i nośności gruntu, ale też wybranego sposobu posadowienia fundamentu. W umiarkowanym klimacie Polski fundament powinien sięgać od 0,8 do 1,2 m w głąb ziemi. Jeżeli nie zamierzamy wykorzystać podziemia w postaci piwnic, można odpowiednią koparką wykopać rów w ziemi o szerokości fundamentu i zbudować szalunek tylko w części nadziemnej, a następnie całość wypełnić betonem. Szalunki ścienne wykonuje się głównie dla nadproży drzwi i okien, ale też można je wykorzystać jako wsparcie dla konstrukcji o nietypowych kształtach, np. zdobień na elewacjach. Poza tym potrzebne są do przygotowania np. cokołów ogrodzeń.

Szalunki stosuje się także podczas różnego rodzaju prac ziemnych, m.in. wodno-kanalizacyjnych i drogowo-inżynieryjnych. W wykopach służą głównie do ochrony pracujących tam ludzi, ale też zabezpieczają drogi i budynki przed osunięciami gruntu.

U nas wypożyczysz systemy szalunkowe!

Budując swój dom, szalunek można zrobić samemu, wynająć do jego wykonania firmę lub wypożyczyć. – Współpracujemy z firmą Dacavi Construction, która na określony czas udostępnia kompletne systemy szalunkowe do zastosowania na budowie, ale również pojedyncze elementy tego systemu. Wystarczy odpowiednio wcześniej u nas zamówić szalunek – mówi właścicielka Hurtowni MURA GTM Gabriela Mura.

Poza tym w naszej hurtowni wskażemy firmę dostarczającą beton oraz zbrojenia, którymi wypełnione zostaną szalunki. Pomożemy też dobrać wszystkie inne materiały potrzebne do budowy domu, w dobrej jakości i cenie. I co ważne, dostarczymy je własnym transportem bezpośrednio na budowę.

Wróć