Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Pomagamy budować: nowoczesne mury pną się do góry!

Marzenie o własnym domu staje się realne, kiedy powoli wyrasta on sponad fundamentów. Dlatego tak ważnym momentem jest postawienie ścian nośnych zewnętrznych, a następnie ścian wewnętrznych – działowych. To przede wszystkim od nich zależy, czy nasz dom będzie wytrzymały, ciepły, odporny na wilgoć i przyjazny naszemu zdrowiu.

A ponieważ tak, jak dawniej i dziś tradycją jest wystawianie domów w technologii murowanej, powinien zostać zbudowany z materiałów, które zagwarantują komfort i bezpieczeństwo mieszkania. W MURA GTM możemy pomóc w budowie takiego domu, polecając najpopularniejsze na rynku budowlanym materiały do wykonania ścian domu, do których należą: beton komórkowy i pustaki ceramiczne.

Ciepły i profesjonalnie wymurowany dom

Aby Twój dom był energooszczędny, a przy tym starannie wykonany, powinien zostać wybudowany z takich materiałów, które już na etapie jego konstrukcji pozwolą na ograniczenie strat ciepła. Obecnie doskonale w tym zakresie sprawdzają się:

Beton komórkowy,...

... który należy do najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Wykonane z niego bloczki, płytki, kształtki U czy też zbrojone nadproża posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Walory te zawdzięcza on swej porowatej strukturze, a konkretnie porom, w których „uwięzione” powietrze zatrzymuje ciepło. Poza tym jest mrozoodporny i niepalny.

Beton komórkowy dzięki niskiej gęstości, posiada niewielką masę, dlatego wykonane z niego elementy budowlane mogą mieć większe, a jednocześnie bardzo dokładne wymiary. Ponieważ jest nawet pięciokrotnie lżejszy od innych tradycyjnych materiałów, a przy tym prosty w obróbce, buduje się z niego łatwo i szybko. Z upływem czasu nie pogarszają się też jego właściwości techniczne. Co ważne, beton komórkowy produkowany z naturalnych surowców jest ekologiczny i przyjazny człowiekowi, a wymurowane z niego ściany „oddychają”, przepuszczając parę wodną. 

Bloczki ceramiczne...

... wykonane z gliny – podobnie jak beton komórkowy – doskonale wpisują się w trendy współczesnego budownictwa. Pomimo, że ich tradycja stosowania sięga bardzo odległych czasów, których ślady odnajdujemy w różnego rodzaju zabytkowych obiektach i budowlach.

Obecnie jednak zmieniła się technika produkcji materiałów ceramicznych. Powszechnie na budowach stosowane są bardziej nowoczesne pustaki  poryzowane – podobnie, jak beton komórkowy – posiadające porowatą strukturę. Wyprofilowane powierzchnie boczne w systemie „pióro i wpust” ułatwiają ich zestawienie, a co ważniejsze nie trzeba wypełniać między nimi spoin pionowych. Pustaki z ceramiki poryzowanej przeznaczone do budowy w systemach cienkospoinowych są specjalnie szlifowane, co sprawia, że mają dokładność, która pozwala na zastosowanie szczeliny do 1 mm. Technologia ta sprawia, że wybudowane z nich domy są energooszczędne i zdrowe.

Pustaki ceramiczne produkuje się wyłącznie z naturalnych surowców: gliny, piasku i wody. Wypalane zaś w temperaturze 1000 ºC są wolne od alergenów, a także grzybów i pleśni. Poza tym posiadają wysoką odporność na czynniki atmosferyczne oraz umożliwiają swobodny przepływ pary wodnej. Pamiętać jednak należy, że porowata struktura betonu komórkowego i pustaka ceramicznego jest podatna na kapilarne podciąganie wody. Konieczne jest więc wykonanie hydroizolacji poziomej w ścianach, która zabezpieczy je przed wilgocią podciąganą z gruntu. Ważne jest też okrycie niezakończonej jeszcze ściany podczas opadów deszczu, tak aby zminimalizować przedostawanie się wilgoci do ścian w trakcie budowy.

Zaprawa do betonu komórkowego i pustaków ceramicznych

Do murowania bloczków z betonu komórkowego należy użyć zapraw klejowych cienkowarstwowych lub zaprawy ciepłochronnej.

Pustaki ceramiczne szlifowane łączone są na klej cienkowarstwowy lub specjalną piankę poliuteranową do ich łączenia. A ponieważ pustaki ceramiczne zwykłe są nieszlifowane, powinno się łączyć przy pomocy zaprawy dostosowanej do rodzaju ściany, a więc jednowarstwowej lub warstwowej. W przypadku ścian jednowarstwowych najlepiej użyć specjalistycznej zaprawy ciepłochłonnej, dzięki której można poprawić izolacyjność termiczną muru nawet o 15 proc. W przypadku ścian warstwowych, przy zastosowaniu już dodatkowej warstwy ocieplenia ścian, wystarczy zwykła zaprawa murarska (cementowo-wapienna).

Wszystkie materiały budowlane potrzebne do wzniesienia ścian zewnętrznych i wewnętrznych Twojego domu, pomożemy Ci wybrać w naszej Hurtowni MURA GTM w Rybniku.

Wróć