Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Pomagamy budować: ściany nośne i działowe

W każdym projekcie domu zaplanowane są ściany nośne i ściany działowe. Muszą one spełniać określone funkcje, ale też oczekiwania przyszłego użytkownika, co do rozmieszczenia i walorów akustycznych pomieszczeń w budynku. Ściany muszą być wykonane z odpowiednich materiałów budowlanych, a do ich budowy wykorzystać można tradycyjną cegłę, beton komórkowy, ceramikę poryzowaną zwaną pustakami ceramicznymi, czy też popularne płyty gipsowo-kartonowe.

Ściany nośne – grube i solidne

Ściany nośne wznoszone są razem ze ścianami działowymi, powinny „udźwignąć” sporo większe obciążenie, gdyż ich zadaniem jest przenoszenie ciężaru dachu i stropu na fundamenty. Dodatkowo też służą do oddzielania pomieszczeń w budynku.

Ściany nośne muszą być solidne, wytrzymałe i odpowiednio grube. Dlatego najlepiej wymurować je w tej samej technologii co ściany zewnętrzne, a więc np. z bloczków betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych. Na takich ścianach bez problemu zawiesza się szafki kuchenne czy inne ciężkie przedmioty dopełniające wystroju wnętrza, poza tym świetnie tłumią dźwięki i są ognioodporne.

 

Ściany działowe – zmieniają rozkład domu

Wyłącznie do oddzielania pomieszczeń służą ściany działowe. W odróżnieniu od ścian nośnych, bez większego problemu pozwalają się „przestawiać”, w zależności od planowanego rozkładu domu. Zmian takich dokonuje się nawet w już gotowym projekcie. Do ich postawienia można wybrać dowolne materiały budowlane. Warto jednak zastanowić się nad ich walorami użytkowymi, jak np. ciężar, izolacyjność akustyczna, estetyka, ale czy też nie zabierają zbyt dużo przestrzeni w pomieszczeniach.

Ściany działowe można wystawić z tego samego materiału budowlanego co ściany nośne, trzeba jednak pamiętać, że np. tradycyjna cegła jest ciężka, a proces wiązania zaprawy cementowo-wapiennej stosunkowo długi. Dużo lżejsze są bloczki z betonu komórkowego, a ściany wznosi się z nich łatwo i szybko, ale wymagają bardzo starannego wykonania.

Dziś ogromną popularnością cieszą się – oddzielające pomieszczenia – ściany szkieletowe, zwane też suchą zabudową ścian, wykonane z profili stalowych o różnej szerokości, wypełnione wełną mineralną i wykończone płytami gipsowo-kartonowymi. Należy pamiętać, że płyty gipsowo-kartonowe białe stosuje się w pokojach, a zielone (o zwiększonej odporności na wilgoć) w kuchni lub w łazience. Ściana szkieletowa jest lekka, ale też mniej chroni przed hałasem. Dlatego warto zastosować płyty gipsowo-kartonowe o lepszych walorach akustycznych. Dodatkowo, aby zmniejszyć przenoszenie się hałasu można użyć taśm dylatacyjnych, wygłuszających pomiędzy profilem a ścianą, które będą tłumić drgania wywoływane hałasem oraz wypełnić wełną mineralną przestrzeń pomiędzy dwiema płytami.

 

Gładzie dodają szlachetności ścianom

Ściany nośne i działowe będą pięknie wyglądały dopiero po nałożeniu tynku, a następnie wygładzającej lub wyrównującej powłoki z zaprawy budowlanej. Obecnie dostępne są różne rodzaje gładzi i mas szpachlowych. Po zeszlifowaniu stanowić będą dekoracyjne wykończenie powierzchni, które dodatkowo można pomalować lub okleić tapetą.

Materiały budowlane do wybudowania ścian nośnych i działowych, m.in. bloczki betonu komórkowego, pustaki ceramiczne, płyty gipsowo-kartonowe, kompletne stelaże, a także tynki, wylewki i gładzie w szerokim asortymencie dostępne są w naszej Hurtowni MURA GTM w Rybniku.

Wróć