Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Pomożemy Ci zbudować ciepły dom

W chłodne jesienne i zimowe dni, kiedy chcemy, aby mieszkało się nam ciepło i przytulnie, powraca problem termomodernizacji naszego domu. O wiele łatwiej uzyskać efektywność energetyczną w nowym budynku, kiedy już na etapie projektu zaplanowaliście docieplenie wszystkich ścian zewnętrznych, dachu, stropów i podłóg. Dużo trudniej komfort cieplny stworzyć w domach już istniejących – starszych, a czasem zabytkowych. W takich to obiektach termomodernizację najlepiej przeprowadzić w sposób przemyślany i kompleksowo.

Termoizolacja od fundamentu...

W nowo budowanym domu, już na etapie wylewania fundamentów stosuje się termoizolację pozwalającą utrzymać ciepło. Zanim więc wykonane zostaną ściany fundamentowe, na ławie umieszcza się izolację poziomą z folii płaskiej lub termozgrzewalnej papy asfaltowej. Dla ochrony przed wilgocią wykonuje się hydroizolację ścian z masy bitumicznej lub masy polimerowo-bitumicznej i dodatkowo izoluje termicznie, stosując najlepiej twardy styropian hydrofobowy, okryty folią kubełkową, ewentualnie płytami styropianowymi zespolonymi z papą.

Rozpoczynając budowę domu powinniśmy zdecydować się na takie materiały, które przysłużą się ograniczeniu strat ciepła. Dobrą izolacyjność termiczną posiadają bloczki z betonu komórkowego, a także pustaki poryzowane. Do ich murowania można użyć: specjalnej zaprawy ciepłochłonnej, poprawiającej izolacyjność termiczną ściany zewnętrznej nawet o 15 proc lub specjalnego kleju do spoin cienkowarstwowych służącego do łączenia bloczków lub pustaków.

Do docieplenia elewacji budynku natomiast można zastosować styropian. Doskonale sprawdza się zarówno w nowych, jak i starszych domach. Styropian do termoizolacji występuje zwykle w płytach 50 x 100 cm, o różnych grubościach. Oprócz białego, dostępny jest też w kolorze grafitowym. Choć biały jest najpopularniejszy, szary posiada lepsze właściwości termoizolacyjne. W zależności od rodzaju materiału użytego do wznoszenia ścian zewnętrznych oraz jego oporności cieplnej, musimy dobrać odpowiedni rodzaj i grubość warstwy izolacji termicznej. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszą wartość oporu cieplnego całej ściany .

Opór cieplny R zależy od rodzaju materiału i jego grubości. Im opór cieplny jest większy, tym przegroda jest cieplejsza (jest lepszym izolatorem). Nie należy mylić oporu cieplnego ze współczynnikiem przewodzenia ciepła λ, który jest odwrotnością oporu. Zatem im mniejsza λ, tym materiał mniej przewodzi ciepła, co oznacza, że jest lepszym izolatorem.

Według obowiązującej w 2021 r. normy, przy prawidłowo docieplonej ścianie zewnętrznej, łączna wartość współczynnika przenikania ciepła U, zwanego też izolacyjnością cieplną, dla ściany i jej docieplenia powinna być nie większa niż 0,20 W/(m2K), a dla dachu 0,15 W/(m2K). U i λ ściśle zależą od siebie w taki sposób, że U = λ/grubość materiału.

Oznacza to, że im bardziej termoizolacyjne materiały użyjemy do budowy domu i docieplenia tym mniejsza będzie ich wymagana grubość.

Możemy użyć do docieplenia styropian lub wełnę mineralną o współczynniku przewodzenia ciepła λ od 0,031 do 0,040 W/(mK) lub płyty z pianki PIR o współczynniku λ od 0,022 W/(mK). Materiały te możemy też wykorzystać do docieplenia podłóg na gruncie oraz stropów a nawet dachów.

... po dach

Rzadziej ściany zewnętrzne ociepla się wełną mineralną, która z kolei doskonale sprawdza się pod dachem i na poddaszu. O tym, jak bardzo ważne jest wykonanie takiej termoizolacji, świadczy fakt, że przez dach „ucieka” około 1/4 energii zużywanej na ogrzewanie. Grubość izolacji dachu powinna również spełniać normę. Zwyczajowo przyjmuje się minimum 20 cm, a jeśli budujecie dom energooszczędny to 30 cm. Dzięki temu, że wełna mineralna jest sprężysta, można nią dokładnie wypełnić wszystkie przestrzenie między krokwiami więźby dachowej.

W termomodernizowanych obiektach niezmiernie ważna jest wymiana okien, drzwi i bram garażowych na cieplejsze o większym oporze. Ciepłe i dobrze zamontowane przy pomocy odpowiednich uszczelniaczy okna nie będą źródłem mostków termicznych, czyli miejsc o najmniejszym oporze cieplnym.   

W starszych budynkach, decydując się na termomodernizację, warto wykonać audyt energetyczny. Pomoże on wybrać najlepsze rozwiązanie, pozwalające zminimalizować ilość zużywanej energii cieplnej na ogrzanie domu. Taki audyt można zrobić samemu lub zatrudnić zawodowego audytora.

W MURA GTM doradzimy, a także wspólnie wybierzemy najlepsze materiały termoizolacyjne, które sprawią, że w krótkim czasie zmniejszycie koszty ogrzewania domu, jednocześnie czując się komfortowo w jego wnętrzu. Dodatkową zachętą jest możliwość uzyskania dofinansowania do termomodernizacji budynku i odliczenia jej kosztów w rozliczeniu rocznym.

Wróć