Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Stwórz ogród z MURA GTM

Ogród to wyjątkowe miejsce, o czym najlepiej wiedzą miłośnicy przydomowych oaz zieleni. Dziś służy on nie tylko wypoczynkowi w otoczeniu przyrody. Wyzwala w nas inspirujące pomysły na niepowtarzalne otoczenie domu, a jednocześnie staje się jego naturalną ozdobą.

Dlatego prześcigamy się w koncepcjach, sadząc w nim – w zależności od wielkości ogrodu – różne kompozycje kwiatów i krzewów lub też „wykładając” go zielonym dywanem trawy, poprzecinanym fantazyjnymi kamiennymi lub żwirowymi ścieżkami.

Mając już pomysł na własny ogród, warto odwiedzić Hurtownię MURA GTM, gdzie wszystkie potrzebne materiały budowlane, ale też ogrodnicze znajdziemy w jednym miejscu.

Altanka – dla ozdoby i wypoczynku

Zanim przystąpimy do tworzenia naszego zielonego zakątka, warto pomyśleć o altance lub pawilonie ogrodowym, gdzie odpoczniemy przy kawie, grillu lub schronimy się przed deszczem.

Taka ogrodowa budowla powinna być architektonicznym dopełnieniem naszego ogrodu. Dlatego niezależnie od tego, czy będzie posadowiona na porządnym fundamencie czy też bezpośrednio na trawie, wybudowana na planie koła czy wielokąta – z ażurowymi lub pełnymi ścianami – warto wykonać ją z trwałych, odpornych na warunki pogodowe materiałów.

Nasza altanka może mieć drewnianą lub kamienną podłogę, położoną na stabilnej betonowej stopie lub płycie fundamentowej. Prezentować się będzie najładniej, jeśli wykonamy ją z naturalnego drewna, wcześniej zabezpieczonego odpowiednimi impregnatami. Pamiętać należy też o elementach metalowych, którymi łączymy drewnianą konstrukcję. Najlepiej jeśli zostaną wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Specjaliści MURA GTM doradzą, jakie dobrać materiały do wykonania ścian i dachu. Naszą altankę możemy bowiem pokryć: dachówkami, papą, gontami bitumicznym lub drewnianym , np. z drewna iglastego lub osikowego, łupkiem mineralnym, a nawet strzechą ze słomy lub trzciny.

W zabudowanej altance powinniśmy koniecznie zamontować okna, najlepiej w komplecie z ramą, bo łatwiejsze są do wstawienia oraz trójkątne zwieńczenia ścian szczytowych i krokwi dachowych.

W mniejszym ogrodzie natomiast możemy postawić pawilonik wykonany z drewnianych kratownic stanowiących wsparcie lekkiego zadaszenia, chroniącego zarówno przed deszczem, jak i słońcem.

Ścieżki zabezpieczą trawnik przed zadeptaniem

Dziś coraz częściej decydujemy się w ogrodzie na trawnik. Trawa, jak i ziemia niezbędna do stworzenia właściwego podłoża dla roślin ogrodowych są dostępne również w MURA GTM. Pamiętać należy, że aby powstał piękny zielony dywan, musimy odpowiednio zadbać o trawnik: nawożąc go, kosząc, a przede wszystkim przygotowując dla niego odpowiedni grunt. A kiedy już wyrośnie i zazieleni się, uchronić go przed zadeptaniem, wcześniej planując odpowiedni system ścieżek. Niczym w japońskim ogrodzie wysypujemy je żwirem lub wykładamy kamieniem, a nawet przyozdabiamy kamiennymi kompozycjami. Ścieżki nabiorą kształtu, jeśli „zamkniemy” je betonowymi obrzeżami, plastikowymi borderami lub kostką brukową. Kamienne akcenty świetnie komponują się z zielenią, czego przykładem są skalniaki.

Wyjątkowe ozdoby dla Twojego ogrodu

W MURA GTM dostępne są też piękne ozdoby z miedzi lub tytan-cynku, wykonywane również na indywidualne zamówienia według powierzonego projektu. Mogą stanowić niepowtarzalny element ogrodu, który wyróżni go spośród innych. Żeby w pełni zadbać o swą oazę zieleni warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia ogrodnicze, które ułatwią pielęgnację. Koniecznie należy też ogrodzić swój teren siatką ogrodową utrudniającą dostęp nieproszonym gościom.

O funkcjonalności ogrodu mówimy, gdy spełnia oczekiwania wszystkich domowników. I nawet na małej powierzchni możemy stworzyć miejsce do wypoczynku w formie podestu z trwałego drewna kompozytowego, plac zabaw dla najmłodszych z drewnianych elementów, a całość wkomponować w zieleń: ulubione kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy. W takim otoczeniu z pewnością spędzimy chętnie każdą wolną chwilę nadchodzącego lata.

Wróć