Blog

Mura GTM jest producentem akcesoriów do budowy dachów, które zapewniają
bezpieczeństwo konstrukcji, odpowiednią szczelność i wentylację.

Taśmy kalenicowe i nie tylko… do wykonania kalenicy dachu

W miejscu, gdzie łączą się krokwie, a tym samym zbiegają dwie połacie dachu spadzistego, tworzy się pozioma linia szczytowa, tzw. kalenica.

Do wykończenia tej najwyższej części domu, a czasem znajdujących się tam również wypukłych narożników dachu tzw. skośnych kalenic bocznych, wykorzystywane są specjalne elementy dekarskie. Łączą one połacie, a także zapewniają szczelność i wentylację dachu. Ważne jest bowiem, aby pod dachówki nie przedostawał się ani deszcz, ani śnieg, a jednocześnie powietrze spod pokrycia dachowego miało ujście na zewnątrz.

Dla profesjonalnego wykonania kalenicy w Mura GTM polecamy:

Taśmy kalenicowe

W naszej hurtowni posiadamy dwa rodzaje taśm kalenicowych: typu MIX GTM i ALU, które służą do uszczelniania gąsiorów ułożonych na kalenicach poziomych i skośnych. Jednocześnie gwarantują one właściwą wentylację i uszczelnienie przestrzeni między gąsiorem a połacią dachu.

W taśmach kalenicowych typu MIX GTM część wentylacyjna wykonana jest z tkaniny technicznej o wysokiej paroprzepuszczalności. W części wystającej spod gąsiora, taśma kalenicowa połączona jest z karbowaną folią aluminiową lub miedzianą, a brzegi uszczelki zaopatrzono w klej butylowy. Taka konstrukcja pozwala dopasować taśmę do każdego kształtu i rodzaju pokrycia dachowego.

Taśmy kalenicowe typu ALU są natomiast zrobione w całości z odpowiednio przetłoczonej i karbowanej folii aluminiowej, zaopatrzonej również w klej butylowy. Wentylacja odbywa się poprzez szereg otworów wykonanych tak, aby woda opadowa nie dostawała się pod uszczelkę. Oba typy taśm, zarówno MIX GTM, jak i ALU dostępne są w różnych kolorach i wymiarach.

Uchwyt łaty kalenicowej GTM

Uchwyty te ze stali ocynkowanej, niezbędne są do zamocowania łaty gąsiora na kalenicy. W Mura GTM posiadamy oba rodzaje uchwytów, typu: gwóźdź lub blaszka. Pierwszy po prostu wbija się do kalenicy, jak duży gwóźdź, a drugi układa się tak, aby blaszkami obejmował krokwie na kalenicy i przytwierdza i przytwierdza dodatkowymi gwoździami.

Klamry gąsiora GTM

Ten kolejny niezbędny element dekarski do wykończenia kalenicy dachu spadzistego stosowany jest do mocowania gąsiora do łaty kalenicowej, Klamry są wykonane z lakierowanej blachy aluminiowej. 

Uchwyt odgromnika GTM

Zabezpieczające budynki przed wyładowaniami atmosferycznymi odgromniki, stabilnie mocuje się na kalenicy poziomej i skośnej przy pomocy specjalnych uchwytów GTM, wykonanych z blachy aluminiowej lub miedzianej. 

Zakończenie gąsiora kalenicy GTM

Do wykończenia kalenicy oraz zabezpieczenia łaty kalenicowej można zastosować – zamiast gąsiora początkowego, końcowego lub denka kalenicy – zakończenie gąsiora kalenicy GTM. Taki produkt z miedzi lub stopu tytan-cynku wykonuje się w Mura GTM na indywidualne zamówienie, w zależności od producenta zastosowanej dachówki i typu gąsiora.

Wróć