Dziś coraz częściej miejsce tradycyjnych ceglanych kominów zajmują kominy systemowe, których elementy są wykonane z materiałów kwaso- i ognioodpornych, a do obudowy rur spalinowych stosuje się pustaki ceramiczne lub keramzytobetonowe. Wielowarstwowa konstrukcja pozwala na utrzymanie w przewodzie spalinowym odpowiedniej temperatury oraz umożliwia prawidłowy ciąg spalin.
Kominy systemowe można stosować w budynkach posiadających zarówno piece na drewno, węgiel, gaz lub olej opałowy, jak i kotły z zamkniętą komorą spalania. Co więcej, wykonane z prefabrykowanych elementów są bardziej szczelne, a budowa ich jest mniej praco- i czasochłonna, a przy tym bardziej ekonomiczna niż tych murowanych z cegły.
Każdy piec musi mieć swój komin
Decydując się na ogrzewanie domu paliwem stałym, a więc węglem, koksem lub drewnem – warto zastosować system kominowy z rur ceramicznych. Takie prefabrykowane elementy o okrągłym przekroju mocowane są pionowo na „zakładkę”, a obudowę tworzą pustaki z keramzytobetonu, z dodatkową warstwą izolacyjną z wełny mineralnej. W ten sposób zmniejszona zostaje powierzchnia potrzebna do ogrzania komina.
Dziś odchodzi się od tradycyjnych pieców i stosuje bardziej nowoczesne ogrzewanie np. kotły niskotemperaturowe, w których temperatura gazów spalinowych na wylocie nie przekracza 80-100 °C. Wtedy warto wybrać komin trójwarstwowy z przewietrzeniem, dodatkowo wyposażony w element odprowadzania skroplin. Taki komin systemowy doskonale sprawdza się w instalacjach gazowych lub olejowych, gdzie w procesie spalania wydziela się dużo więcej pary wodnej niż w przypadku paliw stałych.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na piec z zamkniętą komorą spalania, komin systemowy najlepiej wykonać z profili szamotowych obudowanych pustakami keramzytobetonowymi. Przestrzeń powstałą pomiędzy wewnętrznym przewodem odprowadzającym spaliny a obudową wykorzystuje się wtedy jako przewód powietrzny. W ten sposób z zewnątrz budynku dostarczone zostanie powietrze niezbędne w procesie spalania.
Tego typu powietrzno-spalinowy komin sprawdza się również przy kotłach kondensacyjnych i niskotemperaturowych. Wewnętrzne rury powinny być optymalnej długości, aby zmniejszyć ilość połączeń, a tym samym ograniczyć błędy popełniane podczas budowy komina.
Decydując się na paliwo stałe, a więc węgiel musimy pamiętać, że dziś w domach można montować wyłącznie piece 5. klasy. W porównaniu z tradycyjnymi kotłami grzewczymi, posiadają one m.in. dużo niższą temperaturę spalin i większe opory ich przepływu, dlatego konieczny jest odpowiedni system kominowy. W starszych budynkach, które posiadają tradycyjne kominy z cegły lub ceramiczne można zamontować stalowy wkład kominowy, a także zaizolować czopuch i część wkładu wychodzącego ponad dach.
Najkorzystniejszym jednak rozwiązaniem będzie budowa nowego, najlepiej zewnętrznego komina systemowego. Kotły 5. klasy ogrzewają dom tylko z częściową mocą, osiągając temperatury bliskie punktu rosy. A schłodzone spaliny sprawią, że komin będzie pracował w trybie mokrym. Dlatego należy go wykonać ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej ceramiki. Dodatkowo pomiędzy instalacją wewnętrzną a obudową zewnętrzną należy umieścić izolację cieplną z wełny mineralnej, która zminimalizuje wychładzanie spalin wydobywających się z komina.
W każdym budynku niezbędne są też przewody wentylacyjne, które wymurowuje się z prefabrykowanych pustaków specjalnie przeznaczonych do wentylacji grawitacyjnej. Mogą to być jednootworowe pustaki wentylacyjne ceramiczne lub silikonowe, czy też wielokanałowe (od 1 do 4 kanałów) z keramzytobetonu. Taką konstrukcję systemu wentylacyjnego wznosić można nawet do kilku kondygnacji, a pustaki powinny wymiarami odpowiadać pustakom kominowym. Kominy wentylacyjne z prefabrykowanych elementów, większych niż cegła, buduje się łatwiej i szybciej.
Taśmy kominowe, gotowe kołnierze uszczelniające i osłony aluminiowe... z Mura GTM
Szczelność kominów systemowych zapewniają odpowiedniej długości prefabrykowane elementy łączone przy pomocy, np. kwasoodpornego kitu lub łączeń z uszczelką elestomerową. Dodatkowo do dyspozycji dekarzy w Mura GTM mamy: listwy i taśmy kominowe, gotowe kołnierze uszczelniające z blachy, dyfuzory, kratki wentylacyjne, nakrywy chroniące przed deszczem, śniegiem i wiatrem.
Pod indywidualne zamówienie wykonywane są też osłony kominowe. Dla kominów systemowych najlepsze będą panelowe osłony kominowe z blachy aluminiowej, które zapewnią elegancki wygląd, a przy tym są trwałe i łatwe w montażu na dachu. Możemy je przygotować także z innych rodzajów blachy, pod konkretny wymiar, a także w wybranym kształcie i kolorze dopasowanym do pokrycia dachowego.